☰ MENU

36th Annual Wrestling Tournament Awards

2017WresleCheerTourney

Awards 
 Elementary Gnat Class Elementary Mosquito Class
 ElemGnatTop3 ElemMosquitoTop3 
 1st: Corbin Nayokpuk SHH  1st: Taevaughn Tom WBB
 2nd: Walker Ross GAM  2nd: Ethan Fagerstrom GLV
 3rd: Damien Campbell-Newhall GAM  3rd: Fred Olanna SHH

 Elementary Snipe Class  Elementary Coho Class
 ElemSnipeTop3  ElemCohoTop3
 1st: Ricky Paniptchuk SKK 1st: Paxson Commack UNK
 2nd: Cody Aningayou GAM  2nd: Tre Soxie UNK
 3rd: Devin Miklahook SVA  3rd: Skyler Toolie SVA

Elementary Goose Class  Elementary Otter Class 
 ElemGooseTop3  ElemOtterTop3
 1st: Lawrence Lockwood WBB  1st: Ryan Nashoanak WBB
 2nd: Bryson Homekingkeo KKA  2nd: John Soderstrom UNK
 3rd: Dawson O'Connor SKK  3rd: Tristan Ashenfelter WMO

Elementary Fox Class   Elementary Wolverine Class
 ElemFoxTop3 ElemWolverineTop3 
 1st: Averon Katcheak WBB  1st: Caden Atchak WBB
 2nd: Luke Thrasher WBB  2nd: Anna James GAM
 3rd: Clarence Lockwood SMK  3rd: Katherine Toolie SVA

Elementary Wolf Class Elementary Seal Class
 ElemWolfTop3 ElemSealTop3 
 1st: Jarel Tom WBB  1st: Luke Kokeok SHH
 2nd: Conner Takak SKK  2nd: MariRose Thomas TLA
 3rd: Devin Rock SKK  3rd: Rebekah Arca UNK

Elementary Black Bear Class Junior High Snipe Class
ElemBBearTop3 JHSnipeTop3
 1st: Seth Nayokpuk SHH  1st: Correy Campbell GAM
 2nd: Isaiah Washington WBB  2nd: Kaden Jackson SKK
 3rd: Sammy Pungowiyi SVA  3rd: Dean Hawkins UNK

 Junior High Otter Class  Junior High Fox Class
 JHOtterTop3 JHFoxTop3 
 1st: Dean Paniptchuk SKK  1st: Kanayaq Ivanoff UNK
 2nd: Bon Akeya SVA  2nd: Carter Kokeok SHH
 3rd: Joel Heath SMK  3rd: Desmond Thomas TLA

 Junior High Wolverine Class  Junior High Wolf Class
 JHWolverineTop3 JHWolfTop3 
 1st: Gavin Douglas KKA 1st: Colton Ivanoff UNK 
 2nd: Harley Pete SMK  2nd: Alejandro Apassingok GAM
 3rd: Mathias Ambrose SMK  3rd: Jonathan Katchatag UNK

 Junior High Black Bear Class  Junior High Grizzly Class
 JHBBearTop3 JHGrizzlyTop3 
 1st: Dylan Silook-Apatiki GAM  1st: Nikolai Avulnun GAM
 2nd: Elijah Saccheus ELI  2nd: Skyler Jones SKK
 3rd: Adam Booshu GAM  3rd: Tim Stenek SHH

  Junior High Killer Whale Class  Junior High Bowhead Class
 JHKillerWhaleTop3  JHBowheadTop3
 1st: Zachary Moses GLV  1st: Derek Seppilu Jr SVA
 2nd: Carter Commack UNK  2nd: Travis Takak SKK
 3rd: Kayle Kavairlook KKA  3rd: Kevin Tom WBB

 Elementary Large School Wrestling Champion
 ElemLargeChamp 
 Stebbins Grizzlies - 185.5 points
 
Elementary Large School Wrestling Runner-Up
 ElemLargeRunnerUp
 Gambell Qughsatuk - 95.5 points


 Elementary Small School Wrestling Champion
 WrestleSmallChamp
 Shaktoolik Wolverines - 71 points
 
Elementary Small School Wrestling Runner-Up
 WrestleSmallRunnerUp
 Golovin Lynx - 43 points

 Junior High Large School Wrestling Champion
 WrestleJHLargeChamps
 Gambell Qughsatuk - 122 points
 
Junior High Large School Wrestling Runner-Up
 WrestleJHLargeRunnerUp
 Unalakleet Wolfpack - 110 points


  Junior High Small School Wrestling Champion
 WrestleJHSmallChamp
 Shaktoolik Wolverines - 92 points
 
Junior High Small School Wrestling Runner-Up
 WrestleJHSmallRunnerUp
 Koyuk Malemutes - 47 points

 Fastest Pins - 8 Seconds  Most Pins - 5 Pins
 FastestPins  MostPins
 Ryan Nashoanak Jr. WBB
Taevaughn Tom WBB
 Connor Takak SKK
 

Elementary Outstanding Wrestler

 
Junior High Outstanding Wrestler
 ElemOutstanding JHOutstanding 
 Lawrence Lockwood WBB  Dean Paniptchuk SKK