☰ MENU

Wrestling Tournament

2018 Tournament Logo

Wrestling Results

Results

 2018 Tournament Site Sportsmanship
 Cheerleaders & Wrestlers Team Sportsmanship
Savoonga
 
2018 Wrestling Large School JH Team Champion 2018 Wrestling Small School JH Team Champion
Jr. High Large School Team Champions
Savoonga
Jr. High Small School Team Champions
Koyuk
 
2018 Wrestling Large School JH Team Runner-up 2018 Wrestling Small School JH Team Runner-up 
Jr. High Large School Team Runner-up
Stebbins
Jr. High Small School Team Runner-up
Shaktoolik 
 
2018 Wrestling Elementary Large School Champions 2018 Wrestling Elementary Small School Champions
Elementary Large School Team Champions
Unalakleet
Elementary Small School Team Champion
Shaktoolik
 
2018 Wrestling Elementary Large School Team Runner-up 2018 Wrestling Elementary Small School Team Runner-up 
 Elementary Large School Team Runner-up
Stebbins
Elementary Small School Team Runner-up
Golovin 
 
Individual Awards
2018 Jr. High Most Outstanding Wrestler   2018 Elementary Most Outstanding Wrester
 Most Outstanding Jr. High Wrestler
Jarel Tom (WBB)
Most Outstanding Elementary Wrestler
Seth Paniptchuk (SKK) 
 
 2018 Wrestling Fastest Pin  2018 Wrestling Most Pins
Fastest Pin
Jaysen Otten (KKA) - 6 Seconds
Most Pins
Jason Ozenna (DIO) - 5 (Shortest Cum. Time)
 
 Weight Class Results
 2018 Wrestling Elementary Gnat Podium  2018 Wrestling Junior High Mosquito Podium
 Elementary - Gnat Weight Class
1. Steh Paniptchuk (SKK)
2. Brant Bradley (ELI)
3. Evyn Pete (WBB)
Junior High - Mosquito Weight Class
1. Alex Akeya (SVA)
2. Louis Iyatunguk (SHH) 
   
 2018 Wrestling Elementary Mosquito Podium 2018 Wrestling Junior High Coho Podium 
 Elementary Mosquito Weight Class
1. Mason Matthias (WBB)
2. Damien Tom (WBB)
3. Samuel Elachik (SMK)
Junior High Coho Weight Class
1. Cody Aningayou (GAM)
2. Devin Miklahook (SVA)
3. Nathaniel Nagaruk (ELI) 
 
 2018 Wrestling Elementary Snipe Podium 2018 Wrestling Junior Hight Goose Podium 
 Elementary Snipe Weight Class
1. Taevaughn Tom (WBB)
2. Corben Nayokpuk (SHH)
3. Conrad Droby (UNK)
Junior High Goose Weight Class
1. Dionte Kiyuklook (SVA)
2. Kenyon Southall (KTS)
3. Marcus Evan (SKK) 
   
 2018 Wrestling Elementary Coho Podium 2018 Wrestling Junior High Otter Podium 
 Elementary Coho Weight Class
1. Frederick Olanna (SHH)
2. Edwin Noongwook (SVA)
3. Gavin Edwards (SVA)
Junior High Otter Weight Class
1. Ethan Fagerstrom (GLV)
2. Ricky Paniptchuk (SKK)
3. Myra Penayah (SVA) 
   
 2018 Wrestling Elementary Goose Podium  2018 Wrestling Junior High Fox Podium
 Elementary Goose Weight Class
1. Paxson Commack (UNK)
2. Skyler Toolie (SVA)
3. Sean Mokiyuk (SVA)
Junior High Fox Weight Class 
1. Averon Katcheak (WBB)
2. Tre Soxie (UNK)
3. Bon Akeya (SVA)
   
 2018 Wrestling Elementary Otter Podium 2018 Wrestling Junior High Wolverine Podium 
 Elementary Otter Weight Class
1. John Aluska (WBB)
2. Robert Takak-Anasogak (SKK)
3. Kaden Adams (WMO)
Junior High Wolverine Weight Class
1. Ryan Nashoanak (WBB)
2. Henry Daniels (ELI)
3. William Simpson (ELI) 
   
 2018 Wrestling Elementary Fox Podium 2018 Wrestling Junior High Wolf Podium 
 Elementary Fox Weight Class
1. Trevin Soderstrom (UNK)
2. Martin Olson (GLV)
3. Chase Doty (UNK)
Junior High Weight Class
1. Andronic Augustine (WBB)
2. Joel Heath (SMK)
3. Caden Atchak (WBB) 
   
 2018 Wrestling Elementary Wolverine Podium 2018 Wrestling Junior High Seal Podium 
 Elementary Wolverine Weight Class
1. Kelsi James (GAM)
2. Carson Tocktoo (KTS)
3. Dallas Kava (SVA)
Junior High Seal Class
1. Gavin Douglas (KKA)
2. Harley Pete (SMK)
3. Kevin Long (SMK) 
   
 2018 Wrestling Elementary Wolf Podium  2018 Wrestling Junior High Black Bear Podium
Elementary Wolf Weight Class
1. Anna James (GAM)
2. Levi Moses (GLV)
3. Tristen Campbell (GAM) 
Junior High Black Bear Weight Class
1. Jarel Tom (WBB)
2. Denin Prentice (WMO) 
3. Galen Edwards (SVA)
   
 2018 Wrestling Elementary Black Bear Podium 2018 Wrestling Junior High Mosse Podium 
 Elementary Black Bear Weight Class
1. Devin Rock (SKK)
2. Luke Kokeok (SHH)
3. Alex Rom (WBB)
Junior High Moose Weight Class
1. Adam Booshu (GAM)
2. Frank Ningeulook (SHH)
3. Jaylene Katchatag (SKK) 
   
 2018 Wrestling Junior High Killer Whale Podium 2018 Wrestling Junior High Grizzly Podium 
 Junior High Killer Whale Weight Class
1. Aiden Panzer (UNK)
2. Seth Nayokpuk (SHH)
3. Scott Seetot (KTS)
Junior High Grizzly Weight Class
1. Zachary Moses (GLV)
2. Skyler Jones (SKK)
3. Kayle Kavairlook (KKA) 

Picture Credit: Irving Ashenfelter