☰ MENU

Native Youth Olympics

State Native Youth Olympics
Alaska Airlines Center, Anchorage April 25-27, 2019

State Results

Student Broadcasting Videos and Photographs


District Native Youth Olympics
White Mountain from April 16-18, 2019

Results State NYO Teams

2019 BSSD NYO Image
Designed by Stellar Designs, April 2019

Photo Credit: Irving Ashenfelter, White Mountain


Indian Stick Pull
2019 BSSD NYO Indian Stick Pull Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter
2019 BSSD NYO Alaskan High Kick Girl's Match, Photo Credit Irving Ashenfelter
 Top 5 Girls
Right to Left
1st Celeste Katcheak (Stebbins)
2nd Alaina Pete (Brevig Mission)
3rd Cathy Okbaok (Teller)
4th Summer Sagoonick (Unalakleet)
5th Chelsea Washington (St. Michael)
2019 BSSD NYO Indian Stick Pull Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Indian Stick Pull Close Up, Photo Credit Irving Ashenfelter
Boys Top 5
Left to Right
1st Edward Kokeok (Shishmaref), 2nd Kenneth Stevenson (Shishmaref),
3rd Adrian Pleasant (Unalakleet) 4th James Ione Jr. (White Mountain),
5th Payton Commack (Unalakleet)


Alaskan High Kick
2019 BSSD NYO Alaskan High Kick Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter
2019 BSSD NYO Alaskan High Kick Girl's Champion, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
Right to Left
1st Elaina Anawrok (Unalakleet) Pictured right
2nd Allie Ivanoff (Unalakleet)
3rd Summer Sagoonick (Unalakleet)
4th Alaina Pete (Brevig Mission)
5th Patricia Washington (St. Michael)
2019 BSSD NYO Alaskan High Kick Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter
2019 BSSD NYO Alaskan High Kick Top Boy's Champion, Photo Credit Irving Ashenfelter 
Top 5 Boys
 Right to Left
1st Earl Annogiyuk (Savoonga) Pictured Right
2nd Alvin Washington (St. Michael)
3rd Payton Commack (Unalakleet)
4th Jacob Brouillette (Elim)
5th Derek Seppilu Jr. (Savoonga)



Scissor Broad Jump
2019 BSSD NYO Scissor Broad Jump Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter   2019 BSSD NYO Scissor Broad Jump Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
 Right to Left
1st Allie Ivanoff (Unalakleet)
2nd Elaina Anawrok (Unalakleet)
3rd Timary Stenek (Shishmaref)
4th Summer Sagoonick (Unalakleet)
5th Gabrielle Nayokpuk (Shaktoolik)
  Top 5 Boys
Right to Left
1st Earl Annogiyuk (Savoonga)
2nd Derek Seppilu Jr. (Savoonga)
3rd Gabe Stennek (Shishmarf)
4th Jacob Brouillette (Elim)
5th Edward Kokeok (Shishmaref) 


Kneel Jump
 
2019 BSSD Kneel Jump Top Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD Kneel Jump Top Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
Right to Left
1st Allie Ivanoff (Unalakleet)
2nd Rebekah Oquilluk (Teller)
3rd Alaina Pete (Brevig Mission)
4th Lauryn Garnie (Teller)
5th Emily Apatiki (Gambell)
Top 5 Boys
Right to Left
1st Jacob Brouillette (Elim)
2nd Kenneth Stevenson (Shishmaref)
3rd Colton Ivanoff (Unalakleet)
4th Alvin Washington (St. Michael)
5th Hugo Apatiki (Gambell) 


One Hand Reach
2019 BSSD NYO One Hand Reach Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO One Hand Reach Girl's Champion, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
Right to Left
1st Lauryn Garnie (Teller) Pictured Right
2nd Summer Sagoonick (Unalakleet)
3rd Autumn Nanouk (Unalakleet)
4th Allie Ivanoff (Unalakleet)
5th Emily Apatiki (Gambell) 
2019 BSSD NYO One Hand Reach Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter
2019 BSSD NYO One Hand Reach Boy's Runner-Up, Photo Credit Irving Ashenfelter 
Top 5 Boys
Right to Left
1st Earl Annogiyuk (Savoonga)
2nd Ryan Tocktoo (Brevig Mission) Pictured Right
3rd John Boy Kulowiyi (Savoonga)
4th Hugo Apatiki (Gambell)
5th Cody Aningayou (Gambell)


Two Foot High Kick
2019 BSSD NYO Two Foot High Kick Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Two Foot High Kick 5th Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
Right to Left
1st Allie Ivanoff (Unalakleet), 2nd Felicia Ione (White Mountain)
3rd Summer Sagoonick (Unalakleet), 4th Elaina Anawrok (Unalakleet)
5th Rebekah Oquillik (Teller) Pictured Top Right
2019 BSSD NYO Two Foot High Kick Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Two Foot High Kick 5th Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Boys
Right to Left
1st Adrian Pleasant (Unalakleet)
2nd Gabe Stenek (Shishmaref)
3rd Jacob Brouillette (Elim)
4th Colton Ivanoff (Unalakleet)
5th Place Payton Commack (Unalakleet) Pictured Right 


Canadian One Foot High Kick
2019 BSSD NYO Canadian One Foot High Kick Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Canadian One Foot High Kick Girl's First Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
Right to Left
1st Allie Ivanoff (Unalakleet) Pictured Top Right, 2nd Alaina Pete (Brevig Mission)
3rd Timary Stenek (Shishmaref), 4th Elaina Anawrok (Unalakleet)
5th Felicia Ione (White Mountain) 
2019 BSSD NYO Canadian One Foot High Kick Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Canadian One Foot High Kick Boy's First Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Boys
Left to Right
1st Adrian Pleasant (Unalakleet) Pictured Right
2nd Derek Seppilu Jr. (Savoonga)
3rd Edward Kokeok (Shishmaref)
4th Jacob Brouillette (Elim)
5th Gabe Stenek (Shishmaref) 


Wrist Carry
2019 BSSD NYO Wrist Cary Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Wrist Cary Girl's First Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
Right to Left
1st Patricia Washington (St. Michael) Pictured Top Right
Carried by Alvin Washington (SMK) & Earl Annogiyuk (SVA)
2nd Chelsea Washington (St. Michael), 3rd Timary Stenek (Shishmaref)
4th Emily Apatiki (Gambell), 5th Sarah Stenek (Shishmaref) 

2019 BSSD NYO Wrist Cary Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Wrist Cary Boy's Second Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Boys
Left to Right
1st Earl Annogiyuk (Savoonga)

Carried by Braden Koonooka (GAM) & Derek Seppilu Jr. 
(SVA)
2nd Kanaay Ivanoff (Unalakleet) Pictured Top Right, 3rd Alvin Washington (St. Michael)
4th John Boy Kulowiyi (Savoonga), 5th Kenneth Stevenson (Shishmaref)



Eskimo Stick Pull
2019 BSSD NYO Eskimo Stick Pull Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Eskimo Stick Pull Girl's First Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Picks
Right to Left
1st Myra Seppilu (Savoonga) Pictured Top Right,
2nd Alaina Pete (Brevig Mission), 3rd Tamera Ablowaluk (Teller),
4th Kayla Nakak (St. Michael), 5th Lauryn Garnie (Teller) 

2019 BSSD NYO Eskimo Stick Pull Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Eskimo Stick Pull Boy's First Place, Photo Credit Irving Ashenfelter 
Top 5 Boys
Right to Left
1st Derek Seppilu Jr. (Savoonga) Pictured Top Right
2nd Braden Koonooka (Gambell), 3rd Ed Kokeok (Shishmaref)
4th Ralph Ningeulook (Shishmaref), 5th Earl Annogiyuk (Savoonga)
 


Seal Hop
2019 BSSD NYO Seal Hop Top 5 Girls, Photo Credit Irving Ashenfelter 2019 BSSD NYO Seal Hop Girl's First Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Girls
Right to Left
1st Allie Ivanoff (Unalakleet) Pictured Top Right
2nd Celeste Katcheak (Stebbins), 3rd Patricia Washington (St. Michael)
4th Chelsea Washington (St. Michael),  5th Uuyann Shoogukwruk (White Mountain)

2019 BSSD NYO Seal Hop Top 5 Boys, Photo Credit Irving Ashenfelter  2019 BSSD NYO Seal Hop Stebbins Boy, Photo Credit Irving Ashenfelter
Top 5 Boys
Right to Left
1st Alvin Washington (St. Michael)
2nd Payton Commack (Unalakleet), 3rd Kameon Pete (St. Michael)
4th Earl Annogiyuk (Savoonga), 5th Jacob Brouillette (Elim) 


Individual Awards
2019 BSSD NYO Most Outstanding Athletes, Photo Credit Irving Ashenfelter Most Outstanding Athletes
Allie Ivanoff (Unalakleet) & Earl Annogiyuk (Savoonga)
2019 BSSD NYO Most Inspirational Athlete, Photo Credit Irving Ashenfelter Most Inspirational Athlete
Earl Annogiyuk (Savoonga)


Team Awards
2019 BSSD NYO Team Champions, Photo Credit Irving Ashenfelter Team Champions
Unalakleet Wolfpack

2019 BSSD NYO Team Runner-Up, Photo Credit Irving AshenfelterTeam Runner-up
Savoonga Huskies

 2019 BSSD NYO Team Third Place, Photo Credit Irving Ashenfelter
Team Third Place
Shishmaref Northern Lights

 2019 BSSD NYO Team Sportsmanship, Photo Credit Irving Ashenfelter
Team Sportsmanship
Teller Aklaqs

2018 State Native Youth Olympics
BSSD Student Broadcasting Channel - NYO Events
Results & Awards     Pictures & Interviews
BSSD NYO A and B Team Rosters



Resources
Native Youth Olympic Website
NYO Handbook
BSSD Record Holders
BSSD Top Gold Medalists
2017 NYO Awards
2018 NYO Awards & Results
2018 NYO Scoresheet