☰ MENU

Cross Country

2020 Bering Strait Conference Virtual Race Series

2020 Cross Country Schedule
Student travel is canceled for August and September. 

July 29   First Day of Practice
September 12    Virtual Race #1 Results
September19   Virtual Race #2 Results
September 26    Virtual Race #3 Results
October 3   Conference Virtual Regional Results
October 10   State Meet (Kincaid Park, Anchorage)
*Top two HS males and top two HS females qualify for state. 



2020 High School Girls
Conference Virtual Meet Results
Team Champion: Unalakleet Wolfpack
State Qualifiers: Alaina Pete (KTS) and Patricia Washington (SMK)

2020 High School Boys
Conference Virtual Meet Results
Team Champion: Unalakleet Wolfpack
State Qualifiers: Kanayaq Ivanoff (UNK) and Caelin Kingeekuk (SVA)

2019 High School Girls

Conference Meet Results (Unalakleet)
Team Champion: St. Michael Storm
State Qualifiers: Patricia Washington (SMK), Autumn Barr (SHH), Chelsea Washington (SMK)


2019 High School Boys
Conference Meet Results (Unalakleet)
Team Champion: Savoonga Huskies
State Qualifiers: Nikolai Avalnun (GAM), Caelin Kingeekuk (SVA), Ed Kokeok (SHH)

2019 Race Results
Koyuk Invitational
Nome Invitational
St. Michael Invitational
Unalakleet Invitational
1A/2A Boy's State Results
1A/2A Girl's State Results



2018 High School Girls
Conference Meet Results (White Mountain)
Team Champion: Saint Michael
State Qualifiers: Raenan Campbell (GAM), LouAnn Niksik (SMK), Felicia Ione (WMO)


2018 High School Boys
Conference Meet Results (White Mountain)
Team Champion: Shishmaref
State Qualifiers: Ed Kokeok (SHH), Jacob Brouillette (ELI), Jevon Annogiyuk (SVA)

2018 Race Results
Nome Invitational Results
White Mountain Invitational Results
Koyuk Invitational Results
Unalakleet Invitational Results
State Results

2017 High School Girls
Conference Meet Results (Unalakleet)
Team Champion: White Mountain
State Qualifiers: Patricia Washington (SMK), Felicia Ione (WMO), Anjoli Agloinga (WMO)
State Results

2017 High School Boys
Conference Meet Results (Unalakleet)
Team Champion: Unalakleet
State Qualifiers: Edward Kokeok (SHH), Joey Kniseley (UNK), Jacob Brouillette (ELI)
State Results


2016 High School Girls
Conference Results (White Mountain)
Team Champion: Gambell
State Qualifiers: Evelyn Rochon (UNK), LouAnn Niksik (SMK), Anjoli Agloinga (WMO)
State Results

2016 High School Boys
Conference Results (White Mountain)
Team Champion: Unalakleet
State Qualifiers: Jayden Wilson (UNK), Josh Prentice (WMO), Jacob Brouillette (ELI)
State Results